Rodzaje kas fiskalnych – kasy ECR i kasy POS

Współczesne kasy fiskalne posiadają rozmaite funkcje, które umożliwiają zarówno ewidencjonowanie sprzedaży, jak i ułatwiają zarządzanie firmą. Nowoczesne urządzenia rejestrujące dostępne na rynku znacznie usprawniają obsługę klienta, skracają ilość czasu potrzebnego na inwentaryzację, pozwalają na pełną kontrolę pracy kasjera oraz kontrolę zasobów magazynowych.

Modele charakteryzujące się wysoką funkcjonalnością mogą współpracować z wieloma innymi urządzeniami: czytnikiem kodów kreskowych, czytnikiem kart magnetycznych oraz chipowych, terminalem kart płatniczych, wagą elektroniczną, innymi kasami – no i oczywiście komputerem lub laptopem.

Aktualnie kasy fiskalne to skomplikowane urządzenia elektroniczne, które z jednej strony posiadają naprawdę złożoną konstrukcję, z drugiej – wiele praktycznych funkcji ułatwiających sprzedaż i pozwalających na profesjonalną obsługę konsumenta.

 

Kasy fiskalne ogólnie możemy podzielić na dwie grupy:

  • kasy ERC (Electronic Cash Register)

  • kasy POS, nazywane też kasami komputerowymi (Electronic Point Of Sale)

Każdy z tych dwóch rodzajów kas charakteryzuje się innym zakresem możliwości powiązanym z ich parametrami technicznymi.

 

Kasy ERC

W dużym uproszczeniu kasy ERC mają w porównaniu do urządzeń POS raczej skromne możliwości rozbudowy i konfiguracji, ograniczoną pamięć i oprogramowanie zainstalowane „na stałe” – nie można go zmienić ani modyfikować.

Pamięć RAM typowa dla kas ERC posiada pojemność od 1 MB do 8 MB. Po kilku latach (zwykle po pięciu), jest całkowicie zapełniona i praktycznie nadaje się do wymiany. Użytkownik musi wówczas zakupić nowe urządzenie fiskalne albo wymienić moduł fiskalny na nowy.

Co jeszcze różnie kasy ERC od kas POS? Wprawdzie do kas ERC można podłączyć różne urządzenia dodatkowe, w tym także komputer, ale co ciekawe nie można prowadzić sprzedaży z poziomu aplikacji komputerowej. Oznacza to, że wymaga ona bezpośredniej obsługi kasjera.

Wśród kas ERC możemy wyróżnić z kolei: kasy mobilne (przenośne), kasy jednostanowiskowe, kasy systemowe – KLIKNIJ i DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Kasy POS 

Kasy POS to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa urządzeń rejestrujących. Właściwie należałoby je nazwać komputerami, które są przystosowane do ewidencjonowania obrotów oraz realizacji rozmaitych działań związanych z magazynowaniem towarów i ich sprzedażą.

Kasa POS w najprostszej konfiguracji składa się z:

  • komputera,
  • drukarki fiskalnej,
  • klawiatury,
  • monitora standardowego lub dotykowego.

Wersje rozszerzone pozwalają do kasy POS podpiąć właściwie wszystkie niezbędne w sklepie urządzenia, a więc: czytniki kart magnetycznych, skanery kodów kreskowych, terminale płatnicze, wagi elektroniczne itd. Do charakterystycznych cech kas POS należy zaliczyć ich uniwersalność.

Stosownie do rosnących potrzeb naszej firmy, możemy np. w kasie POS wymienić oprogramowanie, rozszerzyć pamięć RAM, zainstalować wydajniejszy procesor. Innymi słowy, w sposób dowolny konfigurować i rozbudowywać urządzenie.

 

Ciekawe jest to, że nie musimy wówczas korzystać z usług jednego konkretnego serwisu kas fiskalnych. W przypadku kas ERC mamy natomiast wymóg formalny: zakupione urządzenie posiada dedykowany serwis kasy fiskalnej: usługi serwisowe świadczy tylko i wyłącznie osoba, która dokonała jej fiskalizacji oraz wpisana została do książki serwisowej. Dowolność wyboru serwisu kas w przypadku kas POS jest możliwa dlatego, ponieważ urządzenia fiskalnego nie stanowi komputer, ale drukarka paragonowa.