Rodzaje kas ERC

Wśród kas rejestrujących typu ERC możemy wyróżnić:

Kasy przenośne (mobilne) – jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia, z którymi z łatwością można się przemieszczać. Posiadają więc takie cechy, jak kompaktowe gabaryty i niewielka waga, ale niestety dosyć niewielki zakres funkcjonalności. Kasa mobilna znajdzie swoje zastosowanie przede wszystkim w pracy tych użytkowników, którzy wystawiają paragony fiskalne powtarzające się w treści.

Przenośne kasy fiskalne są wykorzystywane często w sprzedaży obwoźnej, przy obsłudze imprez plenerowych, na targowiskach, bazarach, parkingach, w drobnym handlu i rzemiośle. Stanowią też doskonałe rozwiązanie np. dla lekarzy przemieszczających się pomiędzy gabinetami, czy dojeżdżającymi na wizyty do pacjenta. Najczęściej na kasach mobilnych można zaprogramować średnio 3.000 pozycji w bazie towarów PLU.

Kasy jednostanowiskowe – mają nieco większe możliwości, niż kasy przenośne. Zaletą jest fakt, że można do nich podłączyć inne urządzenia np.: wagę, komputer czy też czytnik kodów kreskowych.  Większość z nich posiada niewielkie lub średnie rozmiary, dlatego świetnie się sprawdza w ciasnych i małych punktach sprzedaży: kioskach, osiedlowych sklepikach, czy niedużych butikach. Kasy jednostanowiskowe znajdą swoje zastosowanie także w małych placówkach gastronomicznych i punktach usługowych. Wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby aranżowania dużego stanowiska kasowego, urządzenie nie musi być jednak mobilne i nie zachodzi konieczność, by współpracowało z programem magazynowym. Często w praktyce modele kas jednostanowiskowych są również przeznaczone do pracy obwoźnej – chociaż kryterium wagi i rozmiarów, czyni je raczej kompaktowymi urządzeniami stacjonarnymi.

Kasy systemowe – stanowią wyposażenie placówek handlowo-usługowych o dużym natężeniu sprzedaży, w których często znajduje się kilka stanowisk kasowych. Kasy systemowe mogą pracować autonomicznie jako urządzenia jednostanowiskowe albo współpracować z innymi kasami. Istnieje też możliwość zintegrowania ich z komputerem stacjonarnym lub laptopem, terminalem płatniczym, skanerem kodów, czytnikiem kart chipowych, Pin-padem, modem PSTN lub GSM, a także drukarką paragonową.

Jednak najistotniejszym urządzeniem peryferyjnym w przypadku kas systemowych jest komputer z zainstalowanym programem magazynowo-fakturującym. Ten układ kasa fiskalna – komputer pozwala na bieżącą kontrolę sprzedaży oraz dostęp do informacji na temat stanów magazynowych. Komunikacja kasy fiskalnej z komputerem może przebiegać w trybie on-line lub off-line. W przypadku trybu off-line praca kasjera musi zostać przerwana w momencie przesyłania przez kasę na serwer danych. W trybie on-line natomiast nie jest to konieczne: dane sprzedaży są wyświetlane na ekranie komputera i pozwalają więc na jej bieżącą weryfikację bez przerywania pracy kasjera, z pomieszczenia biurowego w danym punkcie handlowo-usługowym.

Baza towarów PLU kas systemowych może pomieścić imponujące ilości pozycji: 60.000 do 120.000, a użytkownik dysponuje wieloma praktycznymi funkcjonalnościami, które pozwalają np. na sprzedaż kart rabatowych i obsługę systemów lojalnościowych, sprzedaż kodów doładowań do telefonów komórkowych różnych operatorów, obsługę bufora paragonów i wiele innych.