Poszerzony katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych zobowiązuje do posiadania kas fiskalnych znacznie więcej podatników niż w latach poprzednich. Urządzenia fiskalne od 2015 roku będą musieli kupić zwłaszcza usługodawcy. Jeżeli jesteś jednym z nich, być może również zastanawiasz się: Od kiedy trzeba stosować kasę fiskalną?

Większość przedsiębiorców, którzy odczują zmianę w przepisach dotyczących kas fiskalnych, musi wprowadzić kasę fiskalną do 1 marca 2015 roku.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas – od kiedy trzeba stosować kasę fiskalną?

Od 1 stycznia 2015 roku aktualne jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544). Dokument ten zawiera poszerzony katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych – o którym wspomnieliśmy na wstępie. Zgodnie z §4 rozporządzenia aktualnego w latach 2015 i 2016, jakichkolwiek możliwości zwolnienia z kas fiskalnych od 2015 roku pozbawionych zostało kilka nowych usług oraz jedna nowa dostawa towaru. Ile czasu na wprowadzenie kasy fiskalnej dostali przedsiębiorcy, którzy dotychczas mogli korzystać ze zwolnienia, ale utracili je z dniem 1 stycznia 2015 roku? Sprawa wygląda inaczej w przypadku nowych usług, a inaczej w przypadku nowej dostawy.

Termin wprowadzenia kasy fiskalnej

Od kiedy trzeba stosować kasę fiskalną w 2015 roku, jeśli firma zajmuje się świadczeniem którejś z nowo dodanych usług? Kosmetyczka, fryzjer, lekarz, mechanik samochodowy – każdy przedsiębiorca, który wykonuje chociaż jedną z usług dodanych do katalogu wyłączeń, a który do końca grudnia 2014 roku korzystał z prawa do zwolnienia z kas, musi wprowadzić kasę fiskalną do 1 marca 2015 roku. Obowiązuje go bowiem dwumiesięczny okres na wprowadzenie kasy do działalności – liczony od 1 stycznia 2015 roku.

A jak to wygląda w przypadku nowo dodanej dostawy towarów? Dostawa perfum i wód toaletowych, dodana do katalogu wyłączeń ze zwolnień, wymaga wprowadzenia kasy fiskalnej od początku sprzedaży! Każdy podatnik, który zaczyna lub kontynuuje sprzedaż perfum lub wód toaletowych, musi stosować kasę fiskalną od pierwszej wykonanej transakcji!

W 2015 roku kontynuujesz sprzedaż którejś z usług dodanych do katalogu wyłączeń z kas? Na wprowadzenie kasy fiskalnej nie zostało Ci już dużo czasu. Urządzenie rejestrujące dostępne są w całej Polsce, oczywiście jeśli chodzi o najbardziej znane firmy, które produkują kasy fiskalne, Warszawa ma największy wybór. Dostaniesz je pewnie i w mniejszych miastach, a na pewno znajdziesz wiele modeli kas w Internecie.

Chociaż czasu masz mało – dobrze się zastanów, na jakie urządzenia wydasz swoje pieniądze. Kasa fiskalna to ważny zakup – odpowiedni wybór może ułatwić Ci ewidencję sprzedaży, a nawet wspierać działania marketingowe firmy.