Już za miesiąc kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Czym różnią się te nowoczesne urządzenia od tradycyjnych kas? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze dla swojego warsztatu samochodowego? Do kiedy musisz kupić kasę online’ową? Czy będzie ulga na kasę online dla mechanika?

Mechanicy, wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw, to pierwsze branże, które obowiązkowo muszą wymienić swoje urządzenia fiskalne na tzw. kasy online. Sprzęt odpowiadający nowym wymogom ustawodawcy nie różni się specjalnie od tego, z którego przedsiębiorcy korzystali dotychczas. Zmian w technologii nie odczujemy podczas codziennej sprzedaży i drukowaniu paragonów. Pod względem obsługi nie widać różnic w porównaniu z tradycyjnymi kasami.

 

Kasy fiskalne online dla mechaników – czym różnią się od starych kas?

Kasy fiskalne online przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Zapisują one dane w pamięci chronionej zamiast na nośniku danych oraz posiadają kilka innych, nowoczesnych funkcji w standardzie. Oznacza to, że kasy online muszą mieć zapewniony stały dostęp do Internetu. I jest to zasadnicza różnicą pomiędzy urządzeniem online’owym, a tym „starego” typu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasy online dla mechanika?

Przy wyborze kasy online dla mechanika, warto uwzględnić własne możliwości oraz możliwości danego modelu, jeśli chodzi o łącze internetowe.

 

  • Kasy fiskalne online mogą łączyć się z siecią za pośrednictwem:

– LAN/Ethernet (Posnet BINGO Online, FAWAG Lite Online, Novitus MAŁA Online, Novitus NANO Online),
– Wi-Fi lub modemu 3G (Posnet ERGO Online, Elzab K10, Novitus NANO Online)

  •  Drukarki fiskalne online dla mechaników mogą korzystać z:

– LAN/Ethernet (Posnet Thermal X2, Novitus BONO Online, Novitus DEON Online)
Wi-Fi (Posnet TRIO Online, Posnet TEMO Online)

 

Termin wymiany kas na online dla mechaników

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online przez mechaników wprowadzono ustawą z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. 675). Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów muszą stosować kasy fiskalne lub drukarki fiskalne online od 1 stycznia 2020 r.

Oznacza to, że z nowym rokiem kasy online’owe muszą być gotowe do wydrukowania pierwszego paragonu fiskalnego na nowych zasadach. Zbliża się więc ostatni moment, żeby nabyć kasy fiskalne tuż przed terminem ich wprowadzenia do użytkowania w warsztatach samochodowych.

 

Czy jest ulga na kasę online dla mechanika?

Podatnicy zobowiązani nowymi przepisami do wymiany dotychczasowych urządzeń na kasy online, mogą skorzystać z tzw. ulgi do 700 zł na zakup nowych sprzętów. Odliczenie to przysługuje, nawet jeśli podatnik wcześniej z niego skorzystał przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Wspomniana ulga na kasę online jest dostępna również dla mechanika oraz dla innych przedsiębiorców, których obejmują nowelizacje ustawodawcy.

 

Kasa fiskalna online czy drukarka? Co sprawdzi się w Twojej firmie?