Wielu Polaków nie przywiązuje wagi do paragonów fiskalnych. Zwłaszcza przy codziennych zakupach czy drobnych usługach, w odpowiedzi na usłyszane „Jeszcze paragon” reagują „Dziękuję” albo „Nie trzeba”.

 

Często nie zwracają uwagi na to, czy sprzedawca wydrukował paragon, czy nie – a więc czy w ogóle zarejestrował sprzedaż. Ministerstwo Finansów postanowiło zrobić coś, co ma zmotywować klientów nie tylko do brania paragonu, ale wręcz do upominania się o dowód zapłaty za zakup. Sposobem na motywację jest Loteria Paragonowa. Fiskus zamierza nagradzać za popieranie uczciwego prowadzenia biznesów i dbanie o budżet państwa.

Nagroda za paragon fiskalny

Jakie nagrody czekają na konsumentów? Co miesiąc do wygrania będzie Opel Astra, tablety i notebooki. Raz na kwartał dodatkowo można wygrać też samochód Opel Insignia – w ramach dodatkowego losowania wśród paragonów z premiowanej branży.

Zasady gry

Jak wziąć udział w grze? Zasady są proste. O nagrodę może się ubiegać każdy pełnoletni konsument. Po zrobieniu zakupów, klient bierze paragon fiskalny (na kwotę minimum 10zł). Następnie rejestruje go na specjalnej stronie internetowej i cierpliwie czeka na losowanie nagród. Losowania planowanie są raz w miesiącu.

Loteria Paragonowa contra Szara Strefa

Ministerstwo Finansów liczy na to, że zmotywowani nagrodami klienci będą częściej brać paragony fiskalne, a nawet się o nie upominać. W naturalny sposób przyczyni się to do uczciwego rejestrowania obrotu i podatku należnego. Doświadczenia innych krajów, w których wprowadzono podobne konkursy, pokazują, że efekty mogą być zaskakujące. Przykładem jest chociażby Portugalia, gdzie od stycznia 2014 roku liczba wydanych paragonów fiskalnych w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 46 procent!

Czy pomysł ten sprawdzi się również w Polsce? Co o tym sądzicie?