Czy wiesz, ile znaków można wykorzystać w nazwie towaru lub usługi, która widnieje na paragonie fiskalnym? Dobrze to wiedzieć – bo sprawa ta ma związek z wymogiem Ministerstwa Finansów dotyczącym jednoznaczności nazw pojawiających się na paragonach kasowych.

Liczba znaków w nazwie na paragonie – czy ma znaczenie?

O tym, że przepisy regulujące stosowanie kas fiskalnych, mówią również o nazwie towaru lub usługi na paragonie, wspominaliśmy już w artykule Baza towarowa PLU – im większa, tym lepsza. Jak to precyzyjna i jednoznaczna nazwa usług lub towarów ma się do liczby znaków w nazwie usługi lub towaru, który sprzedajemy?

Zależność jest bardzo prosta: Im większą liczbę znaków w nazwie towaru lub usługi mamy do dyspozycji, tym lepszą, bo bardziej precyzyjną nazwę sformułujemy. A co, jeśli nasza kasa fiskalna drukuje paragon na wąskiej rolce papieru, mamy mało miejsca na nazwę i mało znaków do wykorzystania? W takim razie będziemy musieli kombinować, jak tę nazwę skrócić, tak by nadal była precyzyjna i zrozumiała lub wymienić urządzenie na takie, które da nam większe możliwości. To nie jest fanaberia – nazwy towarów lub usług musza być sformułowane zgodnie z przepisami.

Co mają do zaoferowania producenci kas fiskalnych? Jakie możliwości mają proponowane przez nich urządzenia? Ile znaków w nazwie towaru lub usługi możesz maksymalnie zawrzeć na paragonie fiskalnym?

Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy kasą fiskalną czy drukarką fiskalną oraz od konkretnego modelu urządzenia. Liczba znaków w nazwie towaru lub usługi na paragonie kasowym może wynosić od 18 do 40 znaków. Dobrze jest wiedzieć, że liczba znaków na paragonie i liczba znaków w nazwie towaru lub usługi to nie to samo. Gdy wybieramy urządzenie fiskalne dla swojej firmy, zwróćmy uwagę na ten niuans.

Liczba znaków w nazwie na paragonie fiskalnym – dla kogo ma szczególne znaczenie?

Kogo szczególnie powinna interesować duża liczba znaków w nazwie towaru lub usługi na paragonie fiskalnym? Parametr ten z pewnością powinien interesować przy zakupie kasy fiskalnej właścicieli tych firm, w których wykonuje się dużo różnych usług i sprzedaje rozmaite produkty. Działa to trochę podobnie, jak w przypadku bazy towarowej PLU. Duże salony piękności, w których wykonuje się różne usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie, także sprzedaje akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji włosów, pielęgnacji twarzy, ciała, czy do makijażu. Tego typu punkty handlowo-usługowe będą miały większy komfort, gdy zdecydują się na kasy fiskalne z większą liczbą znaków w nazwie na paragonie. Również warsztaty samochodowe, w których świadczy się wiele różnych usług naprawy pojazdów, sprzedaje się części, akcesoria czy różne środki chemiczne, powinny rozważyć zakup urządzenia fiskalnego, które drukuje paragony z większą liczbą znaków w nazwie. Nie mówiąc już o mniejszych i większych sklepach spożywczych, kioskach ruchu, butikach z biżuterią itp.

W każdym takim miejscu, duża liczba znaków w nazwie na paragonie do wykorzystania, pozwoli precyzyjnie i dzięki temu poprawnie sformułować nazwy sprzedawanych towarów czy usług.

PAMIĘTAJ! Dzięki temu, iż zapiszesz precyzyjne nazwy towarów lub usług, klienci patrząc na paragon nie będą mieli żadnych wątpliwości, za co zapłacili. Wątpliwości nie będą też mieli pracownicy kontroli skarbowej. Mogą oni sprawdzić w każdej chwili, czy pozycje drukowane na paragonach w Twoim punkcie usługowo-handlowym, są sformułowane w sposób jednoznaczny i precyzyjny.