Gdy wybieramy kasę fiskalną dla swojej firmy, gabaryty urządzenia są jednym z czynników, który warto brać pod uwagę. Kiedy szczególnie wielkość i waga kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej może  mieć znaczenie?

Wiesz, że czeka Cię zakup kasy fiskalnej? Nie masz pojęcia, gdzie znajdziesz miejsce na kolejne urządzenie? W Twoim warsztacie samochodowym, gabinecie kosmetycznym, punkcie gastronomicznym po prostu nie ma gdzie postawić kasy?

Nie jesteś jedyną osobą, która ma taki problem. Zakup kasy fiskalnej generalnie nie budzi miłych skojarzeń u wielu podatników. Pomijając fakt przestrzeni, którą trzeba na nią wygospodarować, nie podoba się dodatkowy obowiązek nałożony przez ustawodawcę, codzienne czynności związane z ewidencją sprzedaży, jeszcze jeden wydatek dla firmy itd.

Niestety, jeżeli utraciłeś prawo do zwolnienia i musisz kupić kasę fiskalną, nie uciekniesz od tego obowiązku. Jedyne co możesz zrobić, to wybrać takie urządzenie, które zagwarantuje Ci wygodną pracę przez kolejne lata.

Stacjonarna kasa fiskalna

Jeśli masz recepcję, ladę sprzedażową lub chociażby spore biurko, wielkość kasy fiskalnej nie będzie Ciebie tak bardzo ograniczać. Możesz wybrać jedną z wielu małych lub średnich stacjonarnych kas fiskalnych. Planujesz w lokalu odrębne stanowisko kasowe? Jesteś w komfortowej sytuacji. Właściwie w kwestii wielkości kasy nic Ciebie nie ogranicza – średnia czy duża kasa fiskalna, a nawet drukarka fiskalna – masz możliwość wybrać, co chcesz, biorąc pod uwagę inne ważne dla Ciebie parametry.

Kiedy brakuje miejsca na kasę fiskalną

A co jeśli nie masz miejsca na kasę fiskalną na biurku lub recepcji? Albo w ogóle nie masz ani biurka, ani recepcji? W takiej sytuacji mogą być właściciele małych warsztatów samochodowych lub kosmetyczki, które jedynie podnajmują stanowisko albo niewielkie pomieszczenie w salonie fryzjerskim. Wielkość kasy fiskalnej to dla takich podatników istotny parametr.

Kiedy musisz się przemieszczać z kasą fiskalną

Wielkość, ale tez waga kasy fiskalnej ma też znaczenie dla wszystkich przedsiębiorców pracujących w terenie. Wszystkich, którzy często się przemieszczają – fryzjerów, strzygących w domach, lekarzy jeżdżących na wizyty domowe, także dla właścicieli sezonowych punktów gastronomicznych, sprzedawców na bazarach itp. Niewielka stacjonarna kasa fiskalna waży około 4kg… Trudno sobie wyobrazić przemieszczanie się z takim bagażem od klienta do klienta czy od gabinetu do gabinetu.

Mobilne kasy fiskalne

Na szczęście przedsiębiorcy pracujący w terenie nie muszą się martwić, jak wydrukują paragon fiskalny poza siedzibą firmy. Producenci sprzętów do ewidencji sprzedaży wychodzą na naprzeciw potrzebom mobilnych użytkowników. To właśnie z myślą o nich zaprojektowane są mobilne kasy fiskalne.

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna dostępna obecnie na rynku to Posnet Mobile HS EJ. Ile waży to urządzenie? Ok. 400g! Zmieści się w damskiej torebce, teczce, plecaku, a nawet w kieszeni. Z pewnością znajdziesz na nią miejsce nawet w małym lokalu. Przeniesiesz bez problemu z gabinetu do gabinetu albo zabierzesz do domu, po skończonym dniu pracy.

Ciekawym rozwiązaniem dla mobilnych przedsiębiorców jest też kasa fiskalna Elzab K10. Możesz do niej przyczepić smycz i zawiesić urządzenie na szyi. Dzięki temu uwalniasz ręce i swobodnie pakujesz produkty dla klienta oraz przemieszczasz się z kasą. Nie musisz organizować żadnej przestrzeni, nawet kawałka stolika czy straganu, na którym miała być stać Twoja kasa fiskalna.