Prowadzisz firmę – masz własny sklep lub punkt usługowy? Wielu podatników musi stosować kasy fiskalne online. Z początkiem maja 2019 roku weszły w życie przepisy, które regulują tę kwestię.  Między innymi zawierają precyzyjny harmonogram wymiany kas. Którzy przedsiębiorcy mogą spać spokojnie, a którzy powinni wymienić dotychczasowe sprzęty? Kiedy muszą kupić kasy lub drukarki online?

Kiedy należy stosować drukarki i kasy fiskalne online?

Krótko mówiąc: kasy fiskalne online muszą stosować podatnicy, którzy znaleźli się w harmonogramie wymiany kas. Aktualne przepisy rozciągają ten proces na kilka lat. Z początkiem stycznia 2020 r. Pierwsza duża grupa przedsiębiorców zaczęła użytkować kasy fiskalne online. Mechanicy, wulkanizatorzy i stacje paliw – podatnicy z tych branż jako pierwsi mieli obowiązek wymiany kas.

Kto zrobi to w następnej kolejności? Sprawdź, czy twoje usługi znalazły się w terminarzu dla kas online’owych.

 

Terminarz wymiany kas na online

Zgodnie z aktualnymi przepisami, kasy fiskalne online są obligatoryjne:

Od 1 stycznia 2020 r. dla podatników, którzy wykonują następujące czynności:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,
 • usługi w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,
 • sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. (termin został zmieniony ze względu na pandemię COVID-19) dla podatników, którzy wykonują następujące czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. dla podatników, którzy świadczą usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne, kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Nie znalazłem swojej branży w terminarzu, czy muszę stosować kasy online?

Usługi, które wykonujesz, nie są zawarte w powyższym terminarzu? Stosowanie kas online cię nie ominie – ale obowiązkowo kupisz je dopiero za kilka lat. W 2023 roku dostępne będę tylko kasy fiskalne. Do tego czasu masz wybór – możesz stosować kasy tradycyjne lub wybrać kasy fiskalne online. Decyzja należy do Ciebie. Nie jest powiedziane, że musisz czekać z urządzeniem online’owym do wymaganego przepisami terminu. Możesz zacząć stosować innowacyjną kasę lub drukarkę online w dowolnym momencie. Wiele modeli jest już w sprzedaży np. drukarka online Novitus Bono.

 

Drukarka online Novitus Bono

Drukarka online Novitus Bono, to jeden ze sprzętów gotowych do pracy online! Producenci kas i drukarek pomyśleli zaadapatowaniu cenionych przez podatników urządzeń i dostosowaniu ich do nowych wymogów technicznych. Niech cię jednak nie zwiedzie ta sama obudowa, wyświetlacz czy układ klawiatury. Wnętrze tej drukarki to absolutna nowość, która pozwala na wszystko, czego wymaga się od kas online. M.in. łączy się z CRK i przesyła dokumenty fiskalne i niefiskalne, zapisuje je w pamięci chronionej, a także jest kompatybilna z każdym terminalem płatniczym. Stosowałeś tradycyjny model tej drukarki w swojej pracy i jesteś z niej zadowolony? Teraz masz do dyspozycji jej wersję online.