Fryzjerzy, kosmetyczki, budowlańcy, wulkanizatorzy, mechanicy – to przedsiębiorcy niektórych branż zobowiązanych do wymiany urządzeń rejestrujących sprzedaż. Gdy wydawało się, że lista jest zamknięta, ustawodawca uzupełnił ją o dwie kolejne branże. Kasy fiskalne online dla lekarzy i prawników również będą obowiązkowe.

Kasy fiskalne online dla lekarzy i prawników

Pierwotny projekt ustawy przewidywał, że urządzenia online’owe będą musieli nabyć i stosować mechanicy, wulkanizatorzy oraz stacje paliw. W harmonogramie pojawiła się też branża gastronomiczna i budowlana, a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także usługi fitness. Wersja Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach z 11 grudnia 2017 roku wprowadziła jednak kilka nowości. Zgodnie z tym dokumentem, koniecznością wymiany dotychczasowych urządzeń na kasy online zostali objęci podatnicy wykonujący usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Obowiązkowe będą więc kasy fiskalne online dla lekarzy, a także dla prawników. Wcześniejszy projekt ustawy nie przewidywał wymiany kas dla tych grup zawodowych.   

 

Jak działają kasy fiskalne online?

Kasy online’owe to urządzenia, które przesyłają dane o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy zobowiązani do rejestrowania sprzedaży za pomocą tych urządzeń, muszą nabyć kasy fiskalne nowej kategorii oraz zapewnić odpowiednią infrastrukturę, czyli umożliwić podłączenie jej do Internetu. Dzięki temu kasa będzie łączyć się online z Centralnym Repozytorium Kas.

 

Od kiedy lekarze muszą mieć kasy fiskalne online?

Ustawodawca wyznaczył terminy stosowania urządzeń online’owych dla poszczególnych grup zawodowych. Jeśli jesteś lekarzem, masz prywatny gabinet i świadczysz w nim usługi w zakresie opieki medycznej, to pamiętaj, że zgodnie z aktualnym harmonogramem, kasy fiskalne online dla lekarzy będą obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku. Wtedy musisz rozpocząć sprzedaż z wykorzystaniem urządzenia fiskalnego nowej kategorii.

Ponieważ akt prawny dotyczący wymiany kas nie został jeszcze ostatecznie zatwierdzony, warto na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś nowe regulacje, np. nie zmieniły się terminy stosowania urządzeń online’owych dla poszczególnych branż.