Restauracje, bary, pizzerie, ale też budki z lodami, food trucki i sklepiki szkolne serwujące drożdżówki i zapiekanki – kasa online w małej gastronomii jest obowiązkowa w 2020 r. – niezależnie od formy działalności. Sprawdź, do kiedy musisz wymienić kasę na online’ową i czy możesz skorzystać z ulgi na zakup nowego urządzenia.

Po mechanikach, stacjach paliw i punktach wulkanizacyjnych, przyszedł czas na firmy gastronomiczne, obiekty noclegowe oraz składy opału. Kasa fiskalna online będzie dla nich obowiązkowa już od 1 lipca 2020 r.

 

Kasa online w małej gastronomii – podstawa prawna

Przepisy, zgodnie z którymi kasa online w małej gastronomii stanie się obowiązkowa od 1 lipca 2020 r., znajdują się w art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. – do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Obowiązek wprowadzenia kas online w działalności gastronomicznej wzbudza sporo wątpliwości. Pojawiają się one nawet nie w zakresie zasadności nowych przepisów, ale sposobu ich stosowania. Kasa online w małej gastronomii stała się przedmiotem kilku interpretacji Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Kasa online w małej gastronomii – kiedy musi być stosowana

W praktyce kasa fiskalna online w małej gastronomii musi być stosowana zawsze, gdy tylko stacjonarna placówka świadczy usługi związane z wyżywieniem. Oznacza to, iż kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na urządzenia online’owe muszą wymienić nie tylko restauracje, fast-foody, bary czy kawiarnie, ale też małe budki z lodami, food-trucki, pijalnie, smażalnie, winiarnie, a nawet sklepiki szkolne serwujące uczniom zapiekanki i piekarnie oferujące kawę do pączków.

Obowiązku tego należy dopełnić w terminie. Od tego bowiem zależy m.in. prawo do uzyskania ulgi do 700 zł na każdą wymienioną kasę. Warto pamiętać, iż ulga na kasę online przysługuje podatnikom świadczącym usługi związane z wyżywieniem, nawet jeśli wcześniej skorzystali oni z takiego odliczenia przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. W istocie ulga na wymianę kasy dotyczy wszystkich branż zobowiązanych przepisami do wprowadzenia kas fiskalnych online.

 

Zobacz też: Kasa fiskalna online – lekarze już w 2020 r.