Na rynku dostępnych jest już wiele popularnych modeli urządzeń fiskalnych w wersji online’owej, m.in. Novitus NANO Online, Posnet MOBILE Online czy FAWAG Lite Online. Kasa fiskalna online – lekarze muszą ją zakupić jeszcze w 2020 r. Sprawdź, z czym nowy obowiązek wiąże się w praktyce.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online został wprowadzony mocą ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. poz. 675), która weszła w życie 1 maja 2019 r. Dla większości podatników dobrowolna, dla części branż obowiązkowa, wymiana kas na urządzenia online’owe stała się faktem.

 

Kasy fiskalne dla lekarzy

Lekarze świadczący usługi opieki medycznej oraz dentyści już od 2015 r. nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej. Urządzenie to muszą posiadać w swoim gabinecie niezależnie od wysokości obrotu. Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie takiego obowiązku to skutek nadużyć podatkowych, jakich dopuszczali się przedstawiciele zawodu. Twórcy ustaw poszli jednak o krok dalej. Kasa fiskalna online dla lekarzy stanie się wymogiem już od 1 stycznia 2021 r.

Gdy potrzebna jest kasa fiskalna online – lekarze już teraz mają spory wybór urządzeń. Producenci wypuścili na rynek online’owe wersje najbardziej popularnych modeli. Na półkach salonów sprzedaży kas znajdziemy m.in. Novitus NANO Online, Posnet MOBILE Online czy ERGO Online, a także większe kasy, m.in. FAWAG Lite Online.

 

Kasa fiskalna online – lekarze

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2021 r. obejmie podatników świadczących usługi:

  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • prawnicze,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

W praktyce jednak za odpowiednim urządzeniem należy rozejrzeć się wcześniej. Gdy potrzebna jest kasa fiskalna online – lekarze są gotowi udać się do serwisu fiskalnego nawet kilka miesięcy przed planowanym wejściem w życie nowego obowiązku – pozwoli im to uniknąć kolejek oraz braku najpopularniejszych modeli.

 

Ważne!

Kasa fiskalne online – lekarze – obowiązkowa już od 1 stycznia 2021 r.[/box]

 

Warto też pamiętać, iż wprowadzenie kasy online’owej w gabinecie lekarskim wymaga też przygotowania odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej. Kasa nowego typu musi być bowiem przez cały czas połączona z Internetem. Tylko w ten sposób spełni wymóg ustawodawcy, czyli w sposób ciągły i automatyczny będzie przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Kasy online dla lekarzy mają pod tym względem spore możliwości. W zależności od modelu, komunikują się z siecią przez LAN/Ethernet, USB, Wi-Fi, Bluetooth czy GPRS. Po stronie lekarza leży jednak zorganizowanie dostępu do Internetu w gabinecie.

 

Zobacz też: Kasa fiskalna online czy drukarka? Co sprawdzi się w Twojej firmie?