Czeka Cię wymiana dotychczasowej kasy na urządzenie fiskalne online? Sprzęty nowej generacji są już dostępne w salonach sprzedaży i serwisach kas. Zobacz, co masz do wyboru.

Z początkiem maja 2019 roku ruszyła modernizacja systemu kasowego w Polsce. Aktualne przepisy, które weszły wówczas w życie, regulują stosowanie urządzeń online’owych. Jest też dostępny harmonogram wymiany kas na online. Wynika z niego, że pierwsze branżą zaczną je stosować od 1 stycznia 2020 roku. Zakup kasy lub drukarki fiskalnej online usługodawcy muszą zaplanować jeszcze w 2019 roku.

 

Producenci gotowi na online

Chociaż wybór sprzętów online’owych jest na razie nieduży, to powinien zaspokoić potrzeby podatników. Producenci kas postarali się o podstawowe urządzenia fiskalne online, które sprawdzą w małych i dużych firmach czy nawet jednoosobowych mikroprzedsiębiorstwach. Posnet, Novitus, Elzab, Fawag – to nazwy znane w branży kas fiskalnych. Przyjrzymy się, co mają do wyboru właściciele warsztatów samochodowych, wulkanizatorzy i stacje paliw. To właśnie ci przedsiębiorcy jako pierwsi kupią urządzenia online’owe.

 

Kasa fiskalna online…

W sprzedaży są zarówno kasy fiskalne online, jak i drukarki, znane przedsiębiorcom z wersji „tradycyjnej”. Sprzęty online mają tę samą obudowę. Dodatkowo jednak zostały wyposażone w nowoczesne funkcje dostosowane do wymogów dla kas online’owych. Z kas mobilnych do wyboru mamy urządzenia m.in.  Posnet Mobile Online, Posnet Ergo Online, ELZAB K10 Online BT (w wersji WiFi oraz GPRS), FAWAG lite online i Novitus NANO Online. Wciąż nieduże urządzenia, ale raczej do zastosowania stacjonarnego, to kasy fiskalne Posnet Revo Online oraz Posnet Bingo Online. Kompaktowe urządzenia wprowadzili też pozostali producenci – Elzab, Fawag i Novitus. W sumie do wyboru na dzień dzisiejszy jest kilkanaście kas fiskalnych online. Ale to nie wszystko.

 

… A może drukarka online?

Zwłaszcza stacje paliw, które poza paliwem mają w ofercie inne produkty, a nawet usługi gastronomiczne, będą się rozglądać za bardziej zaawanasowanymi rozwiązaniami. Podobnie rzecz ma się z dużymi warsztatami wulkanizacyjnymi. Potrzebom tych przedsiębiorstw będą raczej odpowiadać drukarki fiskalne online. Posnet zaproponował przedsiębiorcom większe drukarki: Posnet Thermal XL2 online, Posnet Thermal HD online, Posnet Trio online i mobilną drukarkę Posnet Temo online. Sprzęty tego typu zaoferowała też firma Novitus – drukarki Novitus BONO Online, Novitus HD Online oraz przenośną drukarkę Novitus Deon Online.

 

Urządzenia fiskalne online – czy będzie większy wybór? 

Na ten moment wymiana starych kas na urządzenia fiskalne online od 1 stycznia 2020 roku dotyczy tylko kilku wspomnianych grup przedsiębiorców. Pozostałe branże wymienione w ustawie wprowadzą kasy online od 1 lipca 2020 r. i od 1 stycznia 2021 r. Jednak finalnie wszyscy przedsiębiorcy mają mieć kasy fiskalne lub drukarki fiskalne online w swoich firmach. Dlatego można się spodziewać, że za jakiś czas pojawią kolejne sprzęty online, jeszcze bardzie odpowiadające potrzebom podatników.