Od 1 lipca 2020 r. podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo (czyli usługi gastronomiczne w tym również lodziarnie), będą musieli stosować kasy fiskalne online – urządzenia nowego typu, przesyłające dane o transakcjach przez Internet do Centralnego Repozytorium Kas (prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową systemu informatycznego analizującego dane pod kątem oszustw podatkowych).

Kasa fiskalna do lodziarni i budek gastronomicznych jest obowiązkowa dla przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność. Wedle najnowszych przepisów, podatnik otwierający lodziarnię oraz inne usługi gastronomiczne ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej w momencie zakładania firmy, ponieważ prawo skarbowe nie przewiduje już zwolnień z posiadania kasy fiskalnej osób pracujących w gastronomii, bez względu na osiągnięty przychód.

 

Kasa fiskalna w lodziarni w 2020 roku

Przedsiębiorca, który prowadzi lodziarnię lub ma w niedalekich planach jej otwarcie – musi posiadać kasę fiskalną, bez względu na wysokość osiągniętego obrotu i sposobu rozliczania się. A od 1 lipca 2020 roku obowiązkowa będzie kasa fiskalna online.

 

Kasa fiskalna w lodziarni w 2020 roku – kary, obowiązki i prawo

Przedsiębiorca, który nie wywiąże się z nałożonych i ustalonych odgórnie terminów – zostanie obciążony ustalonym dodatkowym obciążeniem, będzie to dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Kasa fiskalna do lodziarni i budek gastronomicznych będzie obowiązkowa i na każdego przedsiębiorcę, u którego zostanie wykryty jej brak – organ podatkowy nałoży dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wys. 30% kwoty podatku naliczonego przy zbyciu towarów i usług aż do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej.

Każde pominięcie ewidencjonowania lub niewydanie klientowi paragonu, na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego przewiduje nałożenie na właściciela lodziarni karę grzywny do 240 stawek dziennych.

Kasa fiskalna z elektroniczną kopią będzie podlegała uldze do 90% ceny netto zakupu urządzenia. Zgodnie z prawem, właściciel lodziarni może ubiegać się o częściowy zwrot kosztów związany z zakupem kasy fiskalnej z elektroniczną kopią. Kwota ulgi będzie stanowiła do 90% ceny netto kasy, ale nie może być wyższa niż 700 zł.

Aby ustrzec się kar, warto śledzić nowości podatkowe i być na bieżąco z nowymi obowiązującymi przepisami. Pozwoli to także sprawnie dotrzymać określonych terminów.

 

Kasa fiskalna z elektroniczną kopią idealna do lodziarni

Jaką wybrać kasę fiskalną prowadząc lodziarnię? Warto skupić się na jej funkcjach oraz wielkości. Idealnie sprawdzi się mała, wygodna i mobilna oraz tania kasa fiskalna. Powyższe wymagania świetnie spełnia model Posnet Ergo. Jest to stosunkowo tania kasa fiskalna, którą z czasem można z powodzeniem rozbudować o dodatkowe moduły. Model ten może działać samodzielnie oraz może zostać zintegrowany z całym systemem kasowym, wagą oraz terminalem płatniczym, co w przypadku lodziarni może być przydatne i usprawniające pracę.

 

Kasy fiskalne online – w 2019 nowa ustawa i nowe terminy dla branż