Dziesiątki tysięcy podatników musiało wprowadzić urządzenie fiskalne z dniem 1 marca 2015 roku. Pierwsza fala zakupów już jest już za nami. Dla wielu przedsiębiorców wybór sprzętu do ewidencji obrotów jest wciąć kwestią przyszłości. Jak wybrać dobre urządzenie rejestrujące dla firmy, jeżeli jeszcze tego zrobiliśmy i nie mamy w tym temacie doświadczenia? Pierwszą istotną sprawą jest ustalenie, co będzie nam potrzebne: kasa fiskalna czy drukarka fiskalna?  

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016?  

Wybór kasy fiskalnej przez niektórych podatników został już dokonany. Inni dopiero o zrobią? Każdy, kto w 2015 i 2016 roku planuje otworzyć zakład fryzjerski, gabinet kosmetyczny, warsztat samochodowy czy lokal gastronomiczny musi liczyć się z zakupem kasy fiskalnej w terminie 2 miesięcy liczonych od końca miesiąca, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż usługi z katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień. Kasy fiskalne w 2015 i 2016 to również obowiązek tych podatników, którzy w ciągu roku przekroczą limit do zwolnienia podmiotowego i utracą tym samym  przywilej sprzedaży bez kasy.

Przejdźmy więc do rzeczy. Temat Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna to pierwszy punkt z naszej listy 6 ważnych spraw, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia dla naszej firmy.

Nie czytałeś o 6 ważnych sprawach, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia fiskalnego? Przeczytaj artykuł 6 ważnych spraw, którymi warto kierować się przy zakupie kasy fiskalnej 

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – czym się różnią? Do czego służą?

Ogólnie mówiąc zarówno kasa fiskalna, jak i drukarka fiskalna służą zasadniczo do tego samego. Dzięki nim podatnik może prowadzić ewidencję obrotu i podatku należnego oraz drukować paragony fiskalne dla klientów.

Każde z tych urządzeń jest jednak nieco inaczej skonstruowane i inaczej działa. Jakie są główne różnice między nimi?

KASA FISKALNA to urządzenie, które pracuje całkowicie autonomicznie, nie trzeba jej podłączać do komputera czy laptopa, żeby poprawnie działała. Ma wszystko, czego potrzeba, aby pracować niezależnie – wyświetlacz, klawiaturę i mechanizm drukujący. Po spełnieniu wszystkich formalności, skonfigurowaniu, zafiskalizowaniu przez uprawnionego serwisanta, może rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z jej pomocą.

DRUKARKA FISKALNA pracuje inaczej. Drukarki fiskalnej, w przeciwieństwie do kas, nie są urządzeniami w pełni autonomicznymi. Pracują one za pośrednictwem specjalnej aplikacji komputerowej, dlatego konieczne jest podłączenie drukarki fiskalnej komputera albo laptopa. Fakt ten nie oznacza, że drukarki są mniej zaawansowane niż kasy. Wręcz przeciwnie… Dzięki aplikacji komputerowej, operator drukarki fiskalnej może wykonywać dużo bardziej zaawansowane operacje, dysponuje też większą ilością funkcji, opcji komunikacyjnych, możliwością drukowania wielu dokumentów niefiskalnych czy różnych raportów i analiz

Dla kogo kasa fiskalna, dla kogo drukarka fiskalna?

Kasa fiskalna – dla kogo będzie lepsza?

W jakich punktach handlowych lub usługowych sprawdzi się kasa fiskalna? Na pewno tam, gdzie nie ma potrzeby korzystania z specjalnego programu komputerowego do obsługi sprzedaży. Kasa fiskalna u mechanika będzie praktyczna w przypadku niewielkiego warsztatu. Kasa fiskalna u kosmetyczki – jeżeli ma niewielki gabinet albo podnajmuje pomieszczenie w salonie fryzjerskim. Kasa fiskalna będzie lepsza dla sprzedaży sezonowej, usług gastronomicznych świadczonych tylko przez część roku itd.  Wśród kas fiskalnych znajdziemy też wersje mobilne tych urządzeń. Przenośne kasy fiskalne są lekkie i małe, dlatego każdy przedsiębiorca, który wie, że będzie się często przemieszczał z urządzeniem fiskalnym, pracował w terenie lub ma naprawdę niewiele miejsca na postawienie kasy w pomieszczeniu – powinien zdecydować się na mobilną kasę fiskalną.

Jesteś fryzjerem, który często strzyże w domach klientów i klientek? Kosmetyczką, która podnajmuje tylko stanowisko w salonie piękności? Lekarzem, którzy jeździ na wizyty domowe do pacjentów albo przemieszcza się między różnymi gabinetami? A może właścicielem niewielkiego punktu gastronomicznego, który otwierasz jedynie w letnim lub zimowym sezonie turystycznym? W takim razie rozważ zakup mobilnej kasy fiskalnej w pierwszej kolejności.

Drukarka fiskalna dla kogo będzie lepsza?

Drukarka fiskalna to urządzenie do ewidencji obrotów, o którym powinni pomyśleć szczególnie właściciele dużych punktów usługowych. Punktów z szerokim zakresem usług oraz wszędzie tam, gdzie w ofercie są nie tylko usługi, ale również towary.

Masz zamiar otworzyć salon piękności, w którym świadczyć będziesz usługi fryzjerskie, kosmetyczne, sprzedawać kosmetyki do pielęgnacji włosów, ciała, cery oraz akcesoria do makijażu? W takim razie nie zastanawiaj się długo – od razu zdecyduj się na drukarkę fiskalną!

A może planujesz otworzyć duży warsztat samochodowy? Poza naprawą pojazdów, będziesz świadczyć usługi wulkanizacyjne, sprzedawać części, różne akcesoria, płyny i inne środki chemiczne? W takim miejscu drukarka fiskalna również będzie najlepszym wyborem.

Duże punkty handlowo-usługowe, ale też mniejsze firmy z ambicjami – w ich przypadku drukarka fiskalna będzie najbardziej praktyczna.

Dlaczego?

Ponieważ specjalny program sprzedażowy, na którym pracuje pozwala na łatwy dostęp do danych o transakcjach, cenach, usługach, produktach czy stanach magazynowych. Masz stały wgląd do bazy klientów i wyników sprzedaży. Wiele nowoczesnych drukarek ma opcję komunikacji przez Ethernet. Nie musisz przerywać sprzedaży, żeby analizować dane. W biurze, na komputerze połączonym z drukarką on-line możesz tworzyć różne raporty, bilanse, planować strategię marketingową oraz kierunek dalszego rozwoju.

Ulga 700zł na zakup urządzenia fiskalnego

Drukarka fiskalna to duża wygoda. Niestety ma swoją cenę. Urządzenia te są droższe od kas fiskalnych – koszt drukarki to minimum 2000 zł. Ale podobnie jak w przypadku kasy fiskalnej, jeżeli dopiero rozpoczynasz ewidencję na urządzeniu rejestrującym, możesz skorzystać z ulgi na zakup drukarki fiskalnej. Jeśli spełniasz kilka podstawowych wymagań, państwo zwróci Ci do 700zł, za każde zgłoszone urządzenie.