Za najtańszy model zapłacimy około 700zł, z kolei najdroższa kasa fiskalna może nas kosztować nawet kilka tysięcy. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość otrzymania zwrotu z Urzędu Skarbowego, wydatek okazuje się dużo mniej przerażający. Warto dobrze przemyśleć nasze potrzeby i dopasować model kasy do specyfiki naszej firmy.Liczy, ile kosztuje kasa fiskalna

Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z wieloma kosztami. Jeśli początkujący przedsiębiorca planuje sprzedaż towarów lub usług klientom detalicznym, kasa fiskalna jest w jego przypadku zakupem koniecznym. Zwolnione od tego obowiązku są jedynie firmy, których obroty nie wynoszą więcej niż 40 tysięcy złotych rocznie w przypadku przedsiębiorstw już istniejących na rynku i 20 tysięcy w przypadku firm rozpoczynających działalność. Jeśli nasze obroty niebezpiecznie zbliżają się do tej granicy, mamy powody do zadowolenia – to znak, że nasz biznes się rozkręca. Nadszedł też czas, aby pomyśleć o zakupie odpowiedniej kasy fiskalnej.

Podejrzanie tanie kasy

Dla początkującego przedsiębiorcy zakup kasy fiskalnej może wydawać się dość dużym wydatkiem. W związku z tym nasze poszukiwania możemy rozpocząć od najtańszych alternatyw. Najprostsza kasa fiskalna kosztuje około 700zł. Urządzenia tego typu są małe, przenośne, często zasilane bateriami. Takie tanie kasy sprawdzają się w sytuacji, gdy nie musimy drukować wielu paragonów. Wprawdzie można znaleźć jeszcze tańsze modele, za które zapłacimy nawet mniej niż 500zł, jednak zanim entuzjastycznie pobiegniemy po taką tanią kasę do najbliższego sklepu, najpierw rozważmy jej funkcje i dane techniczne. Częstą niedogodnością jest niemożność zmiany waluty ze złotówek na euro. To dość poważna kwestia, szczególnie jeśli chcielibyśmy, aby nasza kasa służyła nam dłużej niż kilka miesięcy. Nawet jeśli dziś posługujemy się tylko rodzimą walutą, skąd możemy wiedzieć, czy za miesiąc się to nie zmieni? Tanie kasy fiskalne miewają też problemy z szybkim drukowaniem paragonów. Zniecierpliwienie klientów oczekujących w kolejce, aż poprzedni klient raczy odejść z paragonem, jest zdecydowanie niewskazane, szczególnie przy początkach działalności. Wniosek jest jeden: jeśli nie chcemy dokonać bardzo złego zakupu, nie nastawiajmy się na możliwość nabycia kasy za mniej niż 700zł.

W zależności od potrzeb

Kasy fiskalne, których cena wynosi od 700 do około 1000zł, dobrze sprawdzają się handlu obwoźnym i punktach sprzedaży o małym natężeniu ruchu. Na przykład jeśli prowadzimy hurtownię, w której od czasu do czasu sprzedamy coś klientom detalicznym, stacjonarna kasa fiskalna nie jest koniecznością. Niewielkie przenośne urządzenia produkują na przykład firmy Posnet, Farex, Torell czy Novitus. Takie modele nie zajmują dużo miejsca, a dzięki akumulatorom nie wymagają stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Przy zakupie takiej kasy warto zwrócić uwagę na kilka jej istotnych cech, które pomogą nam dostosować model do warunków użytkowania. Różne kasy fiskalne zostały stworzone pod kątem różnych sposobów użytkowania. Na przykład kasa fiskalna Posnet Moblie EU, za którą zapłacimy około 1000zł, jest zdecydowanie cięższa niż na przykład Torell Euro 50-T Mini, za to ma wzmocnioną obudowę i lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach. Uwzględnijmy miejsce, w którym będziemy korzystać z kasy. Czy będzie to spokojne biuro, w którym kasa będzie miała swoją półeczkę, czy stragan na bazarze? Czy będziemy obsługiwać kasę stacjonarnie, czy raczej będzie ona przekładana z miejsca na miejsce? Kolejna sprawa to ilość pozycji, jakie zamierzamy wprowadzić. Tanie kasy często mają w tym względzie ograniczone możliwości. Warto rozważyć wcześniej wszystkie te czynniki i iść do sklepu ze świadomością potrzeb swojej firmy. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że kupimy produkt najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i w najlepszej cenie.

Im większy sklep, tym większe kasy

Najdroższe kasy fiskalne to oczywiście te przeznaczone dla sklepów i innych punktów handlowych.  Jeśli zamierzamy otworzyć taką działalność, przygotujmy się na wydatek rzędu od 1100 do 3500 zł. Te tańsze z droższych kas sprawdzają się w punktach o mniejszym natężeniu ruchu. Praktycznie wszystkie droższe kasy fiskalne posiadają możliwość zmiany waluty. Najdroższe spełniają wymagania najbardziej wymagających przedsiębiorców. Przede wszystkim dają możliwość zapamiętania bardzo dużej bazy towarów, dlatego tak dobrze sprawdzają się w sklepach spożywczych i wielobranżowych czy nawet małych marketach. Duża kasa fiskalna to też większy komfort pracy kasjera – duże, trwałe przyciski i szeroki wyświetlacz to niewątpliwie zalety droższych urządzeń.

Kasa fiskalna za 20zł

Przy obliczaniu kosztów zakupu kasy fiskalnej do naszej firmy nie zapomnijmy uwzględnić możliwości otrzymania zwrotu z podatku z tytułu kupna kasy. Możemy otrzymać nawet 90% wartości kasy. W przypadku droższych urządzeń kwota zwrotu nie może wynosić więcej niż 700zł. Warto uwzględnić tę możliwość, gdy rozważamy wybór odpowiedniego urządzenia. Aby przyznano nam taki zwrot, nasza kasa fiskalna musi zostać terminowo zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Nie możemy też zwlekać z rozpoczęciem ewidencjonowania – zróbmy to w wyznaczonym czasie. Jeśli chcemy otrzymać zwrot, nie możemy kupić kasy na raty, ponieważ warunkiem ubiegania się o niego jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego zapłatę całej kwoty. Rozważenie możliwości uzyskania zwrotu jest bardzo istotne, ponieważ może się okazać, że kasa fiskalna, która do tej pory wydawała nam się droga, nagle zacznie kosztować kilkadziesiąt złotych.

Kasa fiskalna - zabytekUżywane, a drogie

A co powiedzieć o ofertach sprzedaży kas używanych? Nie dajmy się nabrać na pozorne oszczędności. Odprzedana kasa fiskalna była zarejestrowana i zafiskalizowana na inną firmę, więc nie możemy jej używać, dopóki nie zostanie wymieniona pamięć fiskalna. Koszt takiej przyjemności to kilkaset złotych. Nie ma też co liczyć na zwrot z tytułu zakupu kasy. Ponadto nie dostaniemy też gwarancji, nawet jeśli pamięć była wymieniana u serwisanta producenta. Biorąc pod uwagę, że za nową kasę po odliczeniu podatku mogliśmy zapłacić 20zł, kupno urządzenia używanego możemy uznać za kompletnie nieopłacalne.