Pandemia koronawirusa COVID-19 w istotny sposób wpłynęła na różne obszary biznesu w Polsce. Między innymi z tego powodu popularna stała się księgowość internetowa. Nie jest to rozwiązanie, które powstało dopiero w ostatnich miesiącach. I nie jest to tendencja, która narodziła się bezpośrednio w konsekwencji epidemii. Jest to natomiast kierunek, w którym od zmierza księgowość.

Wielu przedsiębiorców wciąż nie wyobraża sobie miesiąca bez wizyty u księgowego. Nie dlatego, że podróże do biura rachunkowego z dokumentami to ich ulubione zajęcie. To praktyka, do której są przyzwyczajeni. Jednak powoli współpraca firm z księgowością ulega zmianie. Pojawiają się narzędzia do automatyzacji czynności związanych z przetwarzaniem dokumentów. Popularna staje się też współpraca zdalna, za pośrednictwem specjalnie do tego zaprojektowanych aplikacji. Okoliczności w jakich znalazły się biznesy w Polsce przyśpieszyły tempo tych zmian, a księgowość internetowa zyskała kolejnych zwolenników.

 

Księgowość internetowa w standardzie

Księgowość internetowa to sposób komunikacji między firmą i biurem rachunkowym. Z jednej strony pozwala na szybkie i wygodne przesyłanie dokumentów do księgowości. Z drugiej daje możliwość stałego dostępu do informacji dla klienta. Wszystko odbywa się na dokumentach elektronicznych. Faktury, wyciągi bankowe, umowy mogą zostać przesłane z dowolnego miejsca – siedziby firmy, domu czy hotelu podczas wyjazdu biznesowego. Informacje z łatwością importowane są do programów księgowych. Są tez kompatybilne z aplikacjami do wystawiania faktur. Przy doborze odpowiednich narzędzi zarówna firma, jak i księgowy mogą dysponować kompatybilnym system współpracujących ze sobą programów. Znacznie przyśpieszy to pracę obu stron.

 

Dla kogo jest księgowość internetowa?

Można powiedzieć, że dla każdego. Dla małej firmy, która generuje niewiele dokumentów. Dla większych przedsiębiorstw przy wielu fakturach kosztowych. Wszystko zależy, na jakie narzędzia się zdecydujemy i w jakim zakresie będziemy je wykorzystywać. Zawsze wartością jest oszczędzony czas i płynna komunikacja z księgową.

Księgowość internetowa to także kwestia, o której powinny pomyśleć biura rachunkowe. Jeżeli nie chcą zostać w tyle, ale wyjść naprzeciw potrzebom nowoczesnych biznesów – to księgowość internetowa jest aktualnie najlepszym, co mogą zaproponować. Jednocześnie właściciele biur sami odniosą korzyści ze zdalnych rozwiązań.