Wymiana urządzeń fiskalnych na tzw. kasy online nabiera realnych kształtów. Dnia 22 czerwca 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano już rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Producenci kas mogą rozpocząć działania związane z produkcją sprzętów online’owych.

Można się spodziewać, że kasy fiskalne online w 2018 roku wejdą do sprzedaży jesienią i wszystko odbędzie się zgodnie projektowanym harmonogramem wymiany kas. Jak wiadomo, Ministerstwo Finansów nie zaplanowało rewolucji – nowe urządzenia muszą nabyć wybrani przedsiębiorcy, w wyznaczonych przepisami terminach. Kasy starego typu na te działające online wymienią m.in. fryzjerzy, lekarze, lekarze stomatolodzy, prawnicy, wulkanizatorzy czy właściciele tzw. klubów fitness. Pierwsze urządzenia online’owe planowo powinny pojawić się w firmach z początkiem stycznia 2019 roku.

 

Czy ulga na kasę online obowiązuje przy wymianie kasy?

Zakup kasy fiskalnej to wydatek. Stanowi on obciążenie zwłaszcza dla najmniejszych firm. Dotychczas podatnicy mogli korzystać z ulgi na zakup urządzenia fiskalnego i większość z nich skorzystała z tej możliwości przy zakupie pierwszej kasy. Czy nowe przepisy przewidują, że będzie dostępna ulga na kasę online? Tak. Zwrot pieniędzy za kasę będzie dotyczył zarówno nowych użytkowników kas, jak i tych, którzy wymieniają stare urządzenia. Podatnicy, którzy muszą wymienić posiadane urządzenia fiskalne na kasy online, mogą skorzystać z ulgi nawet wtedy, gdy dokonali już takiego odliczenia na inne posiadane sprzęty. Z kolei firmy, które dopiero wprowadzą kasy do użytkowania, bo wcześniej nie mieli obowiązku ewidencji, również skorzystają z ulgi, ale pod warunkiem, że zakupią kasy fiskalne online.

To wiążące wymaganie – jeżeli przedsiębiorca kupi nową kasę, ale będzie to urządzenie z elektroniczną kopią paragonu bez funkcji online, nie będzie mógł skorzystać z ulgi. Ważne są również terminy. Ulga na kasę online będzie przysługiwać tylko tym firmom, które dopilnują określonego przepisami terminu wprowadzenia kasy do ewidencji. Spóźnienie również oznacza utratę prawa do ulgi. W nowych regulacjach wprowadzono także zapis, zgodnie z którym ulgę otrzymają tylko podatnicy, którzy zakupią urządzenie fiskalne online w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania.

 

Ile pieniędzy można odzyskać?

Ile pieniędzy zostanie w kieszeni podatnika? Ulga na kasę online ma wynosić 90% kosztów zakupu urządzenia, lecz nie więcej niż 700 zł. W projektowanych przepisach początkowo kwota maksymalnej ulgi miała wynosić więcej, bo aż 1000 zł, ale niestety ustawodawca wycofał się z tego pomysłu.