Pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej to parametr, który naprawdę warto brać pod uwagę przy zakupie urządzenia do ewidencji. Dlaczego warto? Dla  kogo duża baza PLU ma znaczenie?

Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej dla naszej firmy może nie być łatwy. Nie jest to jednak zadanie, przerastające możliwości przeciętnego przedsiębiorcy. O 6 ważnych kwestiach, które warto brać pod uwagę przy doborze urządzenia fiskalnego, pisaliśmy w artykule:

6 ważnych spraw, którymi warto kierować się przy zakupie kasy fiskalnej

Jedną z nich jest baza towarowa PLU. Dlaczego pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej to istotny parametr?

Pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej

Pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej (bazy towarowej PLU) powinna szczególnie interesować tych przedsiębiorców, którzy wykonują dużo różnego rodzaju zabiegów lub mają urozmaicony asortyment. Na pewno też, gdy w swoim punkcie handlowo-usługowym – gabinecie kosmetycznym, warsztacie samochodowym, salonie fryzjerskim czy lokalu gastronomicznym oferują zarówno sprzedaż usług, jak i produktów.

Zasada jest prosta: Im więcej różnych usług wykonujesz, im szerszy asortyment rozmaitych produktów masz w ofercie – tym więcej pozycji zaprogramujesz w bazie towarowej PLU. Z kolei im więcej pozycji masz do zaprogramowania, tym większa musi baza towarów i usług Twojej kasy fiskalnej.

Precyzyjne i jednoznaczne nazwy towarów i usług

Sprawa jest o tyle ważna, że zgodnie z aktualnymi przepisami Ministerstwa Finansów, nazwy towarów i usług muszą być jednoznaczne i precyzyjne. Ma to wpływ na ich ilość i na wykorzystanie bazy PLU. Gdyby można było wprowadzić pozycje typu „akcesoria kosmetyczne” na wszystkie sprzedawane produkty albo „usługi fryzjerskie” na każdą czynność, problem pojemności bazy towarów i usług prawie by nie istniał. Niestety takie nawy są niepoprawne.

UWAŻAJ! Zgodnie z aktualnymi wymogami Ministerstwa Finansów, nazwy usług, które świadczymy oraz towarów, które sprzedajemy, nie mogą być zbyt ogólne. Klient czy klientka czytająca wydrukowany paragon fiskalny, nie powinna mieć żadnych wątpliwości, za jaką usługę lub za jaki produkt zapłaciła. Lepiej, żeby nie miał ich także kontroler skarbowy sprawdzający poprawność wprowadzonych pozycji.

Przygotowani, gdy wybieramy kasę fiskalną

Zanim wybierzemy się do serwisu kas fiskalnych, zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie dla siebie, zastanówmy się, jak szeroki zakres różnych towarów lub usług mamy (lub planujemy mieć) w ofercie. Oszacujmy, ile różnych pozycji będziemy musieli wprowadzić do bazy towarowej PLU. Wynik zapiszmy lub zapamiętajmy. Przy zakupie kasy fiskalnej poinformujmy o tym serwisanta, że interesują nas kasy fiskalne, które pozwolą na wprowadzenie właśnie takiej ilości pozycji. W dobrym serwisie kas fiskalnych, pracownik na pewno będzie się orientował, które urządzenia mają parametry odpowiadające naszym potrzebom.

Bazy towarowe PLU kas fiskalnych – jaki mamy wybór?

Jaki mamy wybór jeśli chodzi o bazy towarowe PLU kas fiskalnych? Ile nazw towarów lub usług możemy wprowadzić? Wszystko zależy od tego, jakim urządzeniem fiskalnym dysponujemy.  Prosta kasa fiskalna, posiada stosunkową niewielką bazę – z miejscem na ok. 1.000-3.000 pozycji. Dla porównania: zaawansowane drukarki fiskalne umożliwiają wprowadzenie nawet 250.000 nazw towarów lub usług do bazy PLU!

Większość małych i średnich firm oczywiście nie ma potrzeby posiadania aż tak imponującej bazy towarów, chociaż pozory mogą nieraz mylić.

Przykładem są kioski ruchu. Taki punkt wydaje się być raczej mało wymagający, jeśli chodzi o pojemność bazy towarowej PLU, w porównaniu chociażby z hipermarketem. Ale gdyby się zastanowić, sprzedaje się w nim mnóstwo drobnych produktów, różnych producentów. Podobnie może być w przypadku salonów piękności. Jeżeli w takim miejscu wykonywane są różne zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, a może nawet z zakresu dietetyki, sprzedaje się też różne kosmetyki i akcesoria do makijażu czy pielęgnacji skóry i włosów – wszystko to będzie miało odzwierciedlenie w precyzyjnych i jednoznacznych nazwach, które wprowadzonych do bazy towarów PLU. Kasa fiskalna lub drukarka fiskalna dla takiego salonu musi wystarczającą bazę towarów i usług, by pomieścić wszystkie pozycje.

Sprawa jest tym istotniejsza, że wprowadzenie niedokładnych i tym samym niepoprawnych nazw (np. posługiwanie się nazwami grup towarowych) grozi podczas kontroli skarbowej karą finansową.